
New Balance More v5 får sin stabilitet från en bred bas snarare än från en medial post, och RunRepeats labbtest visar att skon är stabilare än v4. Dämpningen i Fresh Foam X ger samtidigt en låg studs, vilket gör skon till en tydlig avvägning för löpare som vill ha mycket skum utan att tappa kontrollen.
Modell: Fresh Foam X More v5 · Stabilitet: 4/5 enligt RunRepeat · Stackhöjd häl: 43 mm · Listpris: 155 USD
Snabbfakta om More v5
Stabilitet
- RunRepeat ger stabilitetsbetyget 4/5, upp från 2/5 för v4, främst tack vare tjockare mellansula (RunRepeat, labbtest).
- Running Warehouse klassar skon som neutral med en mycket stabil känsla för sin storlek (Running Warehouse, recension).
Dämpning
- RunRepeat mäter energiåtergången till 53,6 % och skriver att skummet ger låg studs (RunRepeat, labbtest).
- Skummet är Fresh Foam X, samma som i 1080 v13 (Believe in the Run, skumjämförelse).
Mått
- Stackhöjd 43 mm i häl och 39 mm i framfot med 4 mm drop (Running Warehouse, specifikationstabell).
- Vikt 10,7 oz (303 g) för US herr M9 (Believe in the Run, produktdata).
Pris
- Listpris 155 USD (RunRepeat, prisdata).
- Damversionen kostar 1899 kr i Sverige (Löplabbet, svensk återförsäljare).
Tabellen nedan samlar de värden där källorna är överens eller där en källa är tydlig om sin mätning.
| Egenskap | Värde | Källa |
|---|---|---|
| Stackhöjd häl | 43 mm | Running Warehouse, specifikationstabell |
| Drop | 4 mm | Running Warehouse, specifikationstabell |
| Lansering | Augusti 2024 | Weartesters, recension |
| Listpris | 155 USD | RunRepeat, prisdata |
| Stabilitetsbetyg | 4/5 (upp från 2/5 för v4) | RunRepeat, labbtest |
Tabellen visar att stacken och stabiliteten är de siffror som flest källor kan stödja. Övriga värden kommer från färre källor och läses därför med mer försiktighet.
Vad är New Balance More v5?
More v5 är en max-dämpad löparsko i Fresh Foam X-serien, lanserad i augusti 2024. Runner’s World UK beskriver den som en uppgradering från v4:s vanliga Fresh Foam till Fresh Foam X.
Vilken typ av löpare passar skon för?
Running Warehouse klassar skon som neutral, och Spirit of Running skriver att den saknar pronationsstöd men kan rekommenderas vid lätt pronation tack vare mittsulans form. Runner’s World UK rekommenderar skon för distanser upp till ungefär 16 km och anser att den inte passar tempopass. Det betyder att skon är gjord för lugna distanser snarare än för fart.
Vilka egenskaper lyfts fram i recensionerna?
- Stabilitet utan medial post, enligt Doctors of Running, som ger stabilitetsbetyget A och kallar skon ”stable neutral” trots mycket skum (Doctors of Running, recension).
- Bred bas, som Running Lab beskriver som grunden för mycket stabilitet vid motion control-användning (Running Lab, recension).
Recensionerna lyfter stabiliteten oftare än lättheten. Skon vinner på det förstnämnda och tappar på det andra.
Hur fungerar dämpningen och Fresh Foam i New Balance More v5?
Dämpningen bygger på Fresh Foam X. Believe in the Run skriver att skummet är detsamma som i 1080 v13, men att More v5 har mer inneboende stabilitet än 1080 v13 (Believe in the Run, jämförelse). Believe in the Run mäter skons stack till 44 mm i häl och 40 mm i framfot, medan 1080 v13 i en källa anges till 38/32 mm.
”The More v5 is more inherently stable due to the slightly firmer midsole compound and wider base.”
— Connor, löpartestare hos Running Warehouse
Vad innebär en bred mellanfot för stabiliteten?
Outdoor Gear Lab mäter bredden till 4,7 tum för damversionen, den bredaste bland de vägskor de testade. Northern Runner skriver att skon är stabilare i uppförs- och nedförsbackar än mjuka skor som brukar sjunka ned. Weartesters menar att mer skum fyller utrymmet mellan lateral och medial hälgummi, vilket ger bättre stabilitet i hälen jämfört med v4.
Hur mjuk känns dämpningen i praktiken?
RunRepeats labb mätte skumhårdheten till 25,9 AC och stötdämpningen till 156 SA i häl och 133 SA i framfot. Outdoor Gear Lab ger damversionen 9,0 i dämpning och herrversionen 9,2, men herrversionen får bara 6,0 i stabilitet i samma test.
Tabellen nedan samlar måtten från de källor som mäter dem, så att skillnaderna mellan testare syns.
| Egenskap | Värde | Källa |
|---|---|---|
| Stackhöjd häl | 43 mm (RunRepeat mätte 42,1 mm) | Running Warehouse, specifikationstabell |
| Stackhöjd framfot | 39 mm | Running Warehouse, specifikationstabell |
| Drop | 4 mm | Running Warehouse, specifikationstabell |
| Vikt herr | 303–312 g | Believe in the Run, produktdata |
| Vikt dam | 243–260 g | Doctors of Running, produktdata |
| Bredd dam | 4,7 tum | Outdoor Gear Lab, damtest |
| Energiåtergång | 53,6 % | RunRepeat, labbtest |
| Skumhårdhet | 25,9 AC | RunRepeat, labbtest |
Stackhöjden är den siffra där testerna skiljer sig mest. Den ligger på 43 mm i de flesta källor, men Outdoor Gear Lab anger 37 mm för damversionen. Det gör att siffran bör ses som en riktlinje och inte som ett exakt värde.
Låg studs är inte samma sak som dålig dämpning. En energiåtergång på 53,6 % betyder att skon ger tillbaka en måttlig del av stötenergin, vilket många löpare upplever som stadigt snarare än livligt.
Är New Balance More v5 en bra löparsko för damer?
Damversionen är den enda där källorna ger stack- och breddmått från samma test. Outdoor Gear Lab anger stackhöjden till 37 mm i häl och droppen till 5 mm för damversionen. Testet ger damversionen 9,0 i dämpning, 8,0 i stabilitet och 7,5 i övre komfort på en skala till 10.
Hur passar skon kvinnliga fötter?
Fleet Feet skriver att skon finns i medium och wide, där wide är D för dam (Fleet Feet, bredder). Passformsdata för damer är ändå tunn, eftersom den enda damspecifika mätningen av stack och bredd kommer från ett enda test.
Vad skiljer dam- och herrvarianten åt?
Damversionen väger 243–260 g, mot 303–312 g för herrversionen. Outdoor Gear Lab testade båda separat. Herrversionen får totalbetyget 75, med dämpning 9,2 och stabilitet 6,0, medan damversionen får stabilitet 8,0. Eftersom det är två olika tester jämförs siffrorna med försiktighet.
Viktskillnaden är tydlig i flera källor. Stabilitetsskillnaden i Outdoor Gear Labs tester är däremot ett enskilt mätresultat som bör bekräftas innan den används som beslutsunderlag.
Hur skiljer sig More v5 från Fresh Foam X More v6?
Underlaget innehåller inga specifikationer för v6, så en direkt jämförelse går inte att göra med källor. Det som går att visa är skillnaden mot v4, där v5 har högre stack, bredare bas och ett fastare skum. RunRepeat ger stabilitetsbetyget 4/5 för v5 mot 2/5 för v4.
Vad är nytt i v6 jämfört med v5?
Underlaget innehåller inga uppgifter om v6. Tillverkarens specifikation behöver kontrolleras innan någon jämförelse görs.
Vilken version bör man välja i dag?
Med de källor som finns går More v5 att bedöma på egen hand, medan v6 inte gör det. Valet bör därför grundas på tillverkarens uppgifter om v6 och på den jämförelse med v4 som källorna ger. Konsekvensen för läsaren är att v5 går att värdera, medan v6 saknar underlag tills någon testar den.
Vad säger recensenterna om komfort och stabilitet?
Recensenterna är positiva till stabiliteten. Mjukheten och vikten får mer blandade omdömen.
”Remarkable stability for its size”
— RunRepeats testredaktion
”Runners who tend to prefer a stability-oriented shoe will likely find this to be one of the most supportive max-cushioned daily trainers on the market.”
— Outdoor Gear Labs testredaktion (herrversionen)
Hur varm är överdelen för sommarlöpning?
Underlaget innehåller ingen uppgift om värme eller andningsförmåga i överdelen. Outdoor Gear Lab ger damversionen 7,5 i övre komfort, men betyget säger inget om hur skon känns i värme. Den frågan går inte att besvara med källorna och bör prövas i verklig löpning innan köp.
Vilka invändningar förekommer i recensionerna?
Invändningarna gäller vikt, användningsområde och skumets pris i stabilitet och lätthet.
Styrkor
- Stabilitet 4/5 i RunRepeats labb, upp från 2/5 för v4
- Energiåtergång 53,6 %, med låg studs
- Medium och wide för både dam och herr
- Löplabbet ger damversionen betyget 4,6 av 5 baserat på 5 recensioner
Svagheter
- Tyngre och mer skrymmande än v4, enligt en användare på Reddit (låg tillförlitlighet)
- Rekommenderas inte för tempopass enligt Runner’s World UK
- Flawless Shoe Reviews anger att skon inte är lätt för snabba pass
Invändningarna är få men konsekventa: skon är gjord för stabila, lugna pass. Den som vill ha lättare sko eller fart får hitta en annan modell.
Pris och rea
Priset skiljer sig mellan marknader, och flera siffror gäller olika versioner.
- Sverige: 1899 kr för damversionen hos Löplabbet (Löplabbet, svensk återförsäljare).
- USA: listpris 155 USD enligt RunRepeat, och Running Warehouse säljer för 154,95 USD (Doctors of Running, prisdata).
- Storbritannien: 140 £ enligt Runner’s World UK (Runner’s World UK, recension).
- Frankrike: i-run.com listar herrversionen för 96 € mot rekommenderat pris 170 € (i-run.com, fransk återförsäljare). Uppgiften kommer från en källa med lägre tillförlitlighet.
Den svenska prisbilden är därför ofullständig. Läsaren som jämför pris bör kontrollera aktuell prislapp hos återförsäljaren före köp.
Bekräftat och oklart
Bekräftat
- Stackhöjd 43 mm i häl och 4 mm drop, enligt Running Warehouse, specifikationstabell
- Stabilitetsbetyg 4/5, upp från 2/5 för v4, enligt RunRepeat, labbtest
- Energiåtergång 53,6 %, enligt RunRepeat, labbtest
- Bredd 4,7 tum för damversionen, enligt Outdoor Gear Lab, damtest
Oklart
- Stackhöjd 37 mm för damversionen, enligt ett enda test från Outdoor Gear Lab, damtest
- Stackhöjd 34 mm, som en användare på Reddit, r/RunningShoeGeeks anger och som avviker från testerna
- Stackhöjd 40 mm i häl, enligt Flawless Shoe Reviews, med låg tillförlitlighet
- Att skon är tyngre än v4, enligt en användare på Reddit, r/RunningShoeGeeks
- Värme och andningsförmåga i överdelen, där ingen källa finns
- Specifikationer för v6, där ingen källa finns
Vanliga frågor
Vilken storlek ska jag välja i New Balance More v5?
Spirit of Running och Weartesters beskriver skon som true to size. Det är ett bra utgångsläge, men bredden bör väljas efter fotens bredd, eftersom skon finns i medium och wide.
Vad kostar More v5 i Sverige?
Löplabbet listar damversionen för 1899 kr. Underlaget innehåller inget verifierat svenskt pris för herrversionen.
Finns More v5 i bredare passform?
Ja. Fleet Feet anger att skon finns i medium och wide, där wide är D för dam och 2E för herr.
Passar More v5 för tempopass?
Runner’s World UK skriver att skon inte passar för tempopass och rekommenderar den för distanser upp till ungefär 16 km.
Är More v5 stabilare i uppförsbackar?
Northern Runner skriver att skon är mer stabil i upp- och nedförsbackar än mjuka skor som brukar sjunka ned.








